انتخاب واحد پولی:
فارسی انگلیسی
سبد خرید: (0) مورد
خوش آمدید, کاربر گرامی
شاخه ها
اطلاعيه ها
اطلاعيه هامرا از تغييرات محصول چشمه سبز کد : 2505 آگاه كن.
سبد خريد
 
0 مورد
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

کلمه عبورتان را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟

چشمه سبز کد : 2505

چشمه سبز کد : 2505
قیمت: موجود
 
 

دریاچه چشمه سبز گلمکان در موقعیت جغرافیایی N362040 E590331 در استان خراسان رضوی واقع است. رياچه طبيعي“چشمه سبز” در دامنه شمالي رشته كوه بينالود (شمال خراسان) واقع و مشرف بر حوضه آبريز رودخانه گلمكان مي‌باشد. اين درياچه كوهستاني كه در ارتفاع 2500 متري از سطح دريا واقع شده، يكي از نقاط جذاب و ديدني است. چشمه سو حدود 20 كيلومتري روستاي بزرگ گلمكان واقع است. اين چشمه بوسيله ديواره هاي كوهستاني احاطه شده است و در يكي از بلندترين نقاط رشته كوه بينالود قرار دارد. از چشمه هاي متعدد اين محل به نام چشمه اشتها معروف است. اهميت چشمه سبز به هواي مناسب و مطلوب آن است.  عوام این چشمه را چشمه سوز  مي خوانند ، و در متون از آن با نام « چشمه سو» و «چشمه سبز » و به نظر مي رسد كه غرض از « چشمه سو» ي شاهنامه همين چشمه باشد ‌چرا كه مردم خراسان عموما  "سبز" را "سوز" تلفظ‌مي كنند. "گلمکان" به لحاظ لغوی به مکان رویش گل گفته می شود این شهر در گذشته به گورمکن مشهور بوده که قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد. این دریاچه 15 هکتار مساحت دارد و از آب این دریاچه برای آبیاری باغات و اراضی کشاورزی استفاده می شود و در دریاچه ماهی های بزرگ و کوچک نیز وجود دارد که بعضا گردشگران را برای ماهیگیری جذب می کند.


از کوههای مهم منطقه می توان به کوه تخته چهار باغ، کوه کشوه، قله سیاه سنگ، قله شیر باد، قله بینالود اشاره کرد همچنین آب و هوای معتدل سرد منطقه گلمکان مکان مناسبی برای رویش گیاهان دارویی چون بادام کوهی، خار شتر، زیره ، کاسنی و بابونه است. این مکان زیست گاه حیواناتی چون بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است که سازمان محیط زیست برای حفاظت از این حیوانات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

 

پیدایش دریاچه

در مورد منشا وژنز آن اظهار نظر چنداني صورت نگرفته و ابهاماتي چند وجود دارد. حوضچه اين درياچه از سنگهاي متاپوليتي با دگرگوني ضعيف معروف به اسليت و فيليت (در سازندهاي ژوراسيك)‌ تشكيل شده است. در مورد نحوه تكوين و تكامل آن مي‌توان حداقل دو پيش‌فرض را درنظر گرفت، نخست آن‌كه مورفولوژي و شكل تقريباً مدور درياچه و نواحي پيراموني آن، مي‌تواند بيانگر اين باشد كه درياچه مذكور احتمالاً حاصل ميراثهاي اقليمي و مورفوكليماتيك عصر يخچالي كواترنر بوده و در نتيجه به عنوان يك “درياچه سيركي” هويت مي‌يابد. دوم اين‌كه چون بينالود توسط زمين ساختهاي پوسته‌اي نازك، شكل گرفته و درواقع به‌صورت يك نوار چين خورده و گسليده از نوع گسلهاي تراستي است؛ بنابراين تجمع آب در امتداد دره‌هاي سوبسكانتي مقابل جبهه رورانده طي دوره‌هاي مرطوبتركواترنر، موجب پيدايش درياچه چشمه سبز شده است. وجود يك گسل با روند شمال غربي – جنوب شرقي (كه محور درياچه را تشكيل مي‌دهد)، مي‌تواند فرضيه دوم را قوت ببخشد.

 

دسترسی

برای سفر به چشمه سبز جاده آسفالته مشهد- قوچان  به حدود 40 کیلومتر به سمت گلمکان 10 کیلومتر و ازگلمکان تا چشمه سبز حدود 20 کیلومتر راه  کوهستانی ناهموار است.

مشخصات
افقی (خوابیده) - ابعاد به سانتیمتر:50*200
ضخامت به میلیمتر:30
نوع قاب:شاسی
هدیه خرید:دو عدد قاب 30*40 با انتخاب شما، از قسمت آثار بزرگان، شماره تصویر را انتخاب فرمایید
چاپ:فتو گلاسه / مخمل
مشخصات ویژه:دو عدد (تابلو دو تیکه50*100)
جنس به کار رفته:چوب
افزودن به لیست مقایسه نظرات بازگشت
کپی‌رایت © 2019 iranphoto1